Potřebujete půjčku na cokoliv a zároveň by měla být v hodnotě několika milionů korun? Tento požadavek nemusí být nesplnitelný. Pouze je třeba vědět, kde danou půjčku nejlépe hledat. Paradoxně je třeba zabrousit do segmentu hypoték, jelikož ty nemusí být nutně spjaty jenom s koupí nebo stavbou nové nemovitosti. V tomto segmentu je dostupná také americká hypotéka (víte, co je americká hypotéka?). Pokud jste o ní ještě neslyšeli, musíme říci, že se jedná o úvěr, který je neúčelový.
Je tedy jenom na vás samotných, na co peníze konkrétně použijete. Poskytovatelem nejste nijak omezováni, stejně jako po vás nechce ani to, abyste po utracení částky dokládali třeba účtenky, nebo jiné doklady prokazující využití peněz.
Kdo dnes tento úvěr nabídne?
Jelikož je možností poměrně vyhledávanou, máme jistotu v tom, že nám ji nabídnout nejenom banky, ale i nebankovní společnosti. U nich může být někdy známá pod jiným názvem, kterým je půjčka ručená nemovitostí. Obecně se ale jedná o stále stejný produkt. Vyrazíte-li pro něj na pobočky nebo na weby nebankovních společností, může vám pomoci třeba Acema nebo Cetelem. Pokud zkusíte spíše bankovní poskytovatele spojené s nižším úrokem, nebudete zklamáni nabídkou, kterou vám přináší:
- mBank
- Hypoteční banka
- Česká spořitelna
Jak může být americká hypotéka získána?
Než se podíváme na specifika bankovního a nebankovního segmentu, je třeba říci, co mají obě možnosti společné. Jde o nutnost vlastnit nemovitost. Právě tou je totiž za vaši půjčku ručeno. Může to být byt nebo dům, stejně jako rekreační a výrobní objekt, nebo třeba pozemek. Důležité je, aby nemovitost měla hodnotu. Z té se poté vypočítává dostupná výše půjčky. Pokud ale nemovitost nevlastníte a nemáte nikoho, kdo by vám ji poskytl, bohužel pro vás americká hypotéka není určena. To je hlavní z nevýhod, které se k tomuto úvěrovému produktu přímo vážou.
Když půjdeme po podmínkách konkrétně, začněme třeba u bank. Ty jsou spojené s nízkými úrokovými sazbami. Na oplátku ale chtějí vědět váš příjem stejně jako finanční minulost. Platí tedy, že jsou možností lehce složitější. Naproti tomu nebankovní společnosti mnohdy nic z toho nevyžadují a tak jsou produktem výrazně dostupnějším.
Jak je to se splátkami?
Ty se nemusí nijak lišit od hypotéky klasické. V čem? Hlavně v možnostech toho, jak dlouho je možné splácet. Není výjimkou, že to mohou být jednotky, ale třeba i desítky let. Již zmíněná Hypoteční banka na svém webu uvádí v této souvislosti tyto informace: „Měsíční splátky si zvolíte v rozmezí 3 až 20 let. Americkou hypotéku můžete s předstihem kdykoli splatit bez poplatků.“ Čím delší splátky samozřejmě máme, tím méně zatěžujeme náš měsíční rozpočet, jelikož placená částka, kterou uhradíme, se může dotýkat třeba jenom hranice několika tisíců korun českých.